Czas na Londyn! Weekend w stolicy Wielkiej Brytanii

Londyn w trzy dni! Co robić?

Zapewnie wielu z Was wyświetlają się świetne propozycje cenowe na „city break”, czyli kilkudniowe wyjazdy do dużych miast. Z Polski takie połaczenia często zdarzają się Paryża, Oslo, Edynburga czy właśnie Londynu. Kto nie był w stolicy Wielkiej Brytanii, niech zostanie tu na chwilę, bo zaraz przedstawimy zalety tego zatłoczonego, zakorkowanego, deszczowego miasta. Nie jest takie złe, jak o nim mówią 🙂

Panorama Londynu, widok na Tamizę

Wycieczka do londynu

Ruszyłyśmy z Łodzi w czwartek, zaś powrót zaplanowany był na niedzielę. 

Połączenia są bezpośrednie, więc już po dwóch godzinach lotu czekamy na walizkę, na London Stansted.

To nie jest nasz pierwszy raz w Londynie, na tym lotnisku też nie, więc bez zbędnego błądzenia trafiamy na przystanek autobusowy z którego pojedziemy do centrum Londynu.

Każde lotnisko w Londynie jest oddalone od jego centrum – np. Londyn Stansted jest godzinę drogi od samego miasta, warto sprawdzić połączenia na autobusy, żeby nie narażać się na dodatkowe koszta.

Londyn naweekend-co zobaczyć?

Weekend w Londynie

Są takie miejsca w Londynie, które nazywane są „must have” dla każdego turysty. Zaczniemy od listy tych miejscówek, bo zapewne i Wy chcecie je zobaczyć, będąc na weekend w Londynie.

Czasu jest mało, ale przy dobrej organizacji wystarczy żeby zobaczyć to, co najważniejsze.

co zobaczyć w londynie?

Big Ben.  Wszyscy wiedzą, wszyscy słyszeli lecz nie każdy widział, szczególnie na własne oczy. A już z pewnością od dwóch lat – bo jest w remoncie. Rusztowania przysłaniają w zasadzie całego Big Bena, jedynie można podziwiać zegar, lecz w tych okolicznościach… któż się zachwyca? Ciekawostka jest taka, że słynny Big Ben, to właśnie nie ten zegar na który wszyscy zerkają lecz dzwon, który jest na samej górze wieży. Sama wieża nosi od niedawna, bo od 2012 roku nazwę Elizabeth Tower. Big Bena widać z wielu punktów miasta, jest w dość charakterystycznym punkcie więc chcąc nie chcąc, pewnie przejdziecie obok niego, natomiast umieszczamy Big Ben’a na początku tej listy, żebyście o nim zapomnieli przeglądając kolejne miejsca, bo jeszcze przez jakiś czas go nie zobaczycie w pełnej okazałości. W 2021 ma zakończyć się remont – wtedy usuniemy to, co będzie nieprawdą w tym tekście.

Londyn na Weekend - co zobaczyć?
London Eye

lista miejsc w londynie

London Eye czyli diabelski młyn znany na całym świecie. Inna nazwa to Millennium Wheel (Koło Milenijne) – którego wysokosć sięga 135 metrów. Pełny obrót koła trwa 30 minut, zaś co ciekawe, koło nie zatrzymuje się – prędkość obrotu jest na tyle mała, że można w międzyczasie wsiadać i wysiadać. Prędkość adekwatna jest do tej która panuje w kolejce na tę atrakcję – jest na tyle mała, że większość osób podziwia London Eye z lądu, przechodząc obok, bo w kolejce można spędzić pół weekendu.

Buckingham Palace. Być w gościach i nie zajrzeć do gospodarza? Sama budowla robi ogromne wrażenie, warto więc zobaczyć rezydencję brytyjskich monarchów z bliska. Na dowód wielkości tego pałacu niech będzie informacja, że znajduje się w nim sześćset komnat, w tym dziewiętnaście reprezentacyjnych, ponad siedemdziesiąt łazienek i prawie dwieście sypialni.

Możecie zachwycić się pałacem sprzed bramy lub za 20 funtów zajrzeć do środka. Jeżeli już się wybierzecie, to w okresie letnim, o 11:30 odbywa się zmiana warty zaś od sierpnia do marca co drugi dzień o tej godzinie. 

Londyn na weekend co zobaczyć
Buckingham Palace
Londyn na weekend co zobaczyć
St. James' Park

St. James’s Park (park św. Jakuba). Jest wiele dróg do Pałacu Buckingham, jednakże jedna z nich prowadzi przez Park św. Jakuba. Ten, 23 hektarowy park liczy dwie wyspy, jezioro oraz mnóstro gatunków zwierząt w tym ptactwo wodne. Ciekawostką jest, że pelikany mieszkają w St James’s Park od prawie 400 lat. Zostały one pierwotnie przedstawione jako prezent od ambasadora Rosji dla króla Karola II. Atmosfera w tym parku jest iście bajkowa, warto więc zajrzeć!

London Bridge – do 1729 roku była to jedyna droga aby pokonać Tamizę, teraz możliwości jest o wiele więcej, zaś Most Londyński London Bridge to jeden z tych najbardziej rozpoznawalnych punktów Londynu.

Co robić w Londynie w weekend
Panorama Londynu z lotu ptaka

Tower Bridge – kilka kroków dalej od London Bridge, most który często mylony jest z tym drugim. Znajduje się w pobliżu Tower of London i z założenia, jeszcze przed budową, ma on pozostawać w spójnym stylu z Zamkiem. Tower Bridge jest mostem zwodzonym, co umożliwia przepływanie statków do 40 metrów wysokości!

Tower of London – budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii. W swej historii budynek był fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służył jako zoo. Twierdza Tower jest do dziś zamieszkana. Jej społeczność tworzą strażnicy Yeomen Warders wraz z rodzinami, naczelnik twierdzy (ang. Resident Governor), urzędnicy oraz kapelan i lekarz.

Co robić w Londynie w weekend
Centrum Londynu
Co robić w Londynie w weekend
Zwiedzanie Londynu z autobusu hop on hop off

To tylko mała lista atrakcji które są w Londynie.

Wiele miejsc które oferuje to miasto jest jeszcze przed nami, dlatego będziemy na bieżąco uzupełniać listę w kolejne miejsca.

Jeżeli uważacie, że jakieś miejsce musi się tu znaleźć – napiszcie w komentarzu.

Londyn na 3 dni co zobaczyć
Jak sięporuszać po Londynie?
Jak się poruszać po Londynie?

jak poruszać się po londynie?

Londyn to dość duże miasto, zdecydowanie nie da się go pokonać wzdłuż i wszerz w jeden weekend. Chyba, że czyta to sam Usain Bolt – wtedy możemy negocjować.

Metro

Bardzo dobra siatka połączeń pozwala na sprawne i szybkie przemieszczanie się po mieście. Koszt podróżowania metrem w Londynie jest zależy od tego ile będziecie korzystać oraz w jakich strefach. My polecamy skorzystanie z karty Oyster – pozwala ona na wygodne opłacanie przejazdów w metrze jak i DLR, londyńskich, naziemnych środkach lokomocji oraz w większości usług oferowanych przez National Rail w Londynie.. Więcej o karcie znajdziecie na przykład tutaj.

Autobusy

Słynne, dwupiętrowe, czerwone (oczywiście są też klasyczne, ale na nie nikt nie zwraca uwagi bo nie są tak efektowne). Autobusy to również dobry pomysł na przemieszczanie się, tutaj również można skorzystać z karty Oyster (wspomnianej wyżej). Niestety minusem przemieszczania się autobusami są korki, których w tak dużym mieście nie brakuje, plusam zaś jest możliwość zwiedzania podczas podróży.

Rowery miejskie w Londynie

Przy ładnej pogodzie może to być klucz do sukcesu – aktywność, brak korków i zwiedzanie. Co więcej, korzystanie z rowerów do 30 minut jest darmowe. Na oficjalnej stronie przeczytacie więcej informacji o warunkach wypożyczania rowerów. W przypadku trudności, na internecie można znaleźć filmiki które pokazują jak wypożyczyć rower. Pamiętajcie tylko jeździć po dobrej stronie.

Jak jeszcze można poruszać się po Londynie?

Popularną ale bardzo kosztowną opcją jest wypożyczenie samochodu. Wypożyczalni szukajcie w internecie, lokalnie, podczas rezerwowania hotelu lub lotów czy na lotnisku – czytajcie jednak wszystkie umowy, żeby nie zostać naciągniętym na dodatkowe koszta.

Innym, ciekawym pomysłem na przemieszczenie się przez część Londynu jest rejs Tamizą. Jednak częściej jest to forma wycieczki.

Great British Fish and Chips w Londynie
Great British Fish and Chips w Londynie
Great British Fish and Chips w Londynie
Great British Fish and Chips w Londynie

co i gdzie jeść w londynie?

Pyszna ryba w panierce z frytkami -doskonale wiemy, że nie każdy lubuje się w fast food’ach tak jak i w herbacie podawanej z mlekiem, ale musimy przyznać, że w lokalach z Fish & Chips zazwyczaj jest sporo osób.

Skusiłyśmy się na posiłek będąc w centrum i po szybkim zerknięciu w google ruszyłyśmy do lokalu Great British Fish and Chips który znajduje się tuż przed Londyn Eye.

Ryzykując, że cena będzie zwalająca z nóg ze względu na lokalizację, miło się zaskoczyłyśmy.

Ludzi w środku było bardzo dużo! Jest tam mnóstwo stolików oraz osoby odpowiedzialne za przydzielenie miejsc, żeby jak najwięcej osób mogło zjeść od razu, bez czekania.

Bez czekania, ma tu dodatkowe znaczenie, jedzenie jest szykowane już wcześniej, więc od zamówienia do odbioru minęły może 2 minuty.

czas na shopping

Codzienne zakupy robiłyśmy w Tesco, ponieważ było najbliżej domu i jest w nim wszystko, nie zabrało również B&M do którego bardzo lubię zaglądać oraz zakupów w ASDA – w której też można długo buszować między regałami. Słodycze, herbaty, dżemy – smakołyki których u nas nie ma a bardzo je lubimy kupujemy właśnie tam!

Obowiązkowo polecamy zajrzeć do klasycznych funciaków czyli Poundland – w których większosć rzeczy jest za 1 funta a można tam znaleźć dużo dobrych rzeczy.

Ze względu na lokalizację jak i chęć odwiedzenia Primark’a zajrzałyśmy również do Stratford shopping centre – mimo, że nie lubię zakupów i tłumów które są w takich miejscach, to zachwyca mnie dbałość o wygląd sklepów. Lubię patrzeć na witryny które są przygotowane do świątecznych promocji, przechodzić obok perfumerii z których można poczuć zapach już z daleka, czy odwiedzić popularne sklepiki z kartkami na wszystkie możliwe okazje.

zwiedzanie londynu

Możecie zorganizować ją sami, korzystając z listy miejsc wymienionych powyżej czy też wyszukać takie które bardziej Was zainteresują. 

Jeżeli jednak wolelibyście nie musieć martwić się o bilety na przejazdy i trasy – spójrzcie na ofertę wycieczek HOP-ON HOP-OFF.

Zobaczcie więcej zdjęć z naszego wyjazdu.

Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Katedra w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Co robić w Londynie?
Co robić w Londynie
Katedra św. Pawła w Londynie
Londyn w 3 dni
Katedra św. Pawła w Londynie
Co zwiedzać w Londynie?
Jak sięporuszać po Londynie?
Co robić w Londynie?

Jak sami widzcie, jest co robić, jest gdzie isć i jest na co wydać pieniądze. 

Możecie spędzić weekend w Londynie budżetowo, objeżdżając rowerami najważniejsze atrakcje lub zaszaleć na zakupach w tym dużym mieście. My wracając do Londynu zawsze staramy się łączyć jedno z drugim i najprawdopodobniej dlatego to miasto nam się nie nudzi.

Życzymy udanej podróży!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *